top of page

O nas

Różowa skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Staramy się o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Głośno mówimy potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań na czas miesiączki.

W grudniu 2019 r.
  zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Różowe skrzyneczki znajdują się dziś w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. W akcję włączają się kolejne samorządy - Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, powiat trzebnicki, Krotoszyn, Kołobrzeg, Olsztyn, Legnica to tylko niektóre z nich.


Wspierają nas konkretne osoby, społeczności lokalne i organizacje pozarządowe, a w Polsce jest coraz więcej miejsc, gdzie podpaski są dostępne na równi z papierem toaletowym.

Garść okresowych faktów:

Dane pochodzą z raportu przygotowanego przez firmę badawczą Difference dla Kulczyk Foundation, do pobrania tutaj.

Blisko 500 000 osób w Polsce nie stać na zakup podpasek tamponów.


21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski,
a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu domu.42% rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, 43% nastolatek unika tematu okresu z ojcem.

bottom of page