Kim jesteśmy?

Fundacja Różowa Skrzyneczka to przestrzeń wsparcia dla wszystkich osób menstruujących.

Jako jej założycielki i członkinie, od 2019 roku, w porozumieniu i współpracy z lokalnymi działaczkami i działaczami, wieszamy w całej Polsce różowe skrzyneczki wypełnione podpaskami i tamponami.

Każdego dnia walczymy o bezwarunkowy dostęp do bezpłatnych środków higienicznych na czas menstruacji, znosimy wykluczenie i tabu menstruacyjne, edukujemy i zabiegamy o równy dostęp do wiedzy o miesiączce oraz domagamy się systemowych zmian w tym zakresie.

Budujemy świat, w którym podpaski będą traktowane na równi z papierem toaletowym.

4% kobiet i osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób

21% nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10% z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.*

ZESPÓŁ

Poznaj nas!

Ada Klimaszewska

Jestem współzałożycielką i prezeską Różowej Skrzyneczki, aktywistką, feministką, matką. W fundacji koordynuję projekty, piszę granty, prowadzę warsztaty menstruacyjne. Jestem edukatorką seksualną i trenerką Pierwszej Pomocy Psychologicznej, studentką studiów podyplomowych „Romowie. Wiedza i praktyki instytucjonalne” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Skończyłam filologię polską i dziennikarstwo we Wrocławiu, Szkołę Inicjatyw Strażniczych Watchdog Polska oraz szkolenie „Seksuologia rozwojowa dzieci i młodzieży” na SWPS. Jestem jedną z Matek na granicę, 1/3 zespołu komunikacyjnego Stowarzyszenia Nomada, Wrocławianką Roku 2021 r., Liderką Równości Województwa Dolnośląskiego roku 2022. 

Marzę o beztroskich przygodach i ucieczkach z Tadziem, Niną, Pawłem i Pędzlem.

Natalia Ratyńska

W Różowej zajmuję się social mediami i komunikacją, jestem wiceprezeską Fundacji. Studiowałam komunikację w modzie i projektowanie marki oraz kulturoznawstwo, ale w niechęci do edukacji instytucjonalnej chciałabym doszkalać się już wyłącznie w przestrzeniach mniej formalnych – na warsztatach prowadzonych przez znajome osoby i ulotnych szkółkach, które tworzą się tylko na chwilę. Tam mi milej. Jestem 1/3 zespołu komunikacyjnego Stowarzyszenia Nomada oraz 1/3 grupy tworzącej Sklep Galeria Karowa. Wspinam się, tańczę pole dance, dużo scrolluję i performuję do kamerki telefonu. Częściej myślę o sobie jako „my” niż „ja”.

 

Marzę o lepszych światach, odwróconych hierarchiach i równym dostępie do niezbędnych praw podstawowych. 

Ewa Szymera

W Fundacji zajmuję się fundraisingiem, współpracą z biznesem i innymi organizacjami. Byłam panelistką Campusu Przyszłości w latach 2021 i 2022. W trakcie studiów na Uniwersytecie Wiedeńskim pracowałam jako asystentka projektowa w Instytucie Empirycznych Badań Społecznych. Uczestniczyłam w projektach Amnesty International „Twój Głos ma MOC!” oraz „Generation Change” Krytyki Politycznej. Jako liderka społeczna biorę udział w programie „Dwa Sektory – Jedna Wizja” realizowanym wspólnie przez Fundację Szkoła Liderów i Fundację PwC. Jestem też częścią międzynarodowej społeczności „female factor” wspierającej rozwój kobiet w biznesie i NGOs. Współpracowałam z European Capital of Democracy, organizacją działającą na rzecz wzmacniania wartości demokratycznych w krajach Unii Europejskiej. Poza Różową Skrzyneczką współtworzę Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom. Pracuję w FEDERZE, Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Bardzo lubię czytać, jeść, dbać o siebie i przytulać ukochane osoby.

Ewa Masilonis

Jeleniogórzanka z urodzenia, wrocławianka z wyboru.
Od kilku lat jestem zawodowo związana z administracją publiczną.
W Fundacji zajmuję się pracą biurową. Jestem absolwentką filologii polskiej oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako prezenterka telewizyjna przez kilka lat byłam związana z Telewizją TVS. Współpracowałam również z mediami na Dolnym Śląsku. 

 

Lubię Beatlesów, dyskusje o serialach i chodzenie do kina w pojedynkę. Oraz szybki marsz, kawę i domowe ciasto. Z literatury – najchętniej reportaże. Tworzę kartki okolicznościowe metodą scrapbookingu.

Martyna Baranowicz

Mieszkam i pracuję w Warszawie. Jestem artystką, feministką i działaczką. W Fundacji odpowiadam za feedback, tworzę treści edukacyjne, prowadzę webinary. Jestem twórczynią cyklu postów poświęconych sztuce menstruacyjnej z całego świata. W 2017 roku otrzymałam tytuł magistry na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2022 roku ukończyłam studia Gender w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W sztuce interesuje mnie badanie i przekraczanie norm społecznych, płeć i cielesność.

Bożena Powaga

Jestem feministką, byłą hippiską, przedsiębiorczynią, księgową i wieloletnią działaczką Dolnośląskiego Kongresu Kobiet. Byłam odpowiedzialna za współorganizację Babskiego Grania na rzecz Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Prowadziłam lekcje języka polskiego dla Ukrainek i Ukraińców we Wrocławiu. Od nastoletnich lat walczę o lepszy świat dla kobiet, a Fundacja Różowa Skrzyneczka, której jestem współzałożycielką, jest bezpośrednim przedłużeniem tej walki, dzieckiem mojego aktywizmu. 

Mam dwoje dorosłych dzieci. Ciekawią mnie ludzie. Uwielbiam na nich patrzeć i rozmawiać z nimi. Kocham romantyczne podróże z Markiem, dobrą kuchnię i czerwone wino.

Zuza Muczko

Psycholożka, edukatorka seksualna i menstruacyjna. Studentka seksuologii na Uniwersytecie SWPS. Od 2018 roku związana jestem z Grupą Ponton i Fundacją Federa. W wolnym czasie oddaję się nicnierobieniu, które przeplatam podróżami i rozwijaniem swoich zainteresowań (a ma ich nieskończenie wiele!). 

Wierzę w świat, w którym każda osoba ma równy i powszechny dostęp do wiedzy i środków menstruacyjnych.